Sycylia – Wyspa Słońca i Cosa Nostra

Facebookgoogle_plusmail

Sycylia to największa wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Wraz z Wyspami Liparyjskiemi, Egady, Wyspami Pelagijskiemi i Pantelleria tworzy autonomiczny Włoch, położony w kierunku południowym od Półwyspu Apenińskiego.

 Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski, który gwarantuje ponad 300 słonecznych dni w ciągu roku. Temperatury na Sycylii zwykle nie schodzą poniżej 20 stopni Celsjusza w okresie od kwietnia do października, a pomiędzy czerwcem a wrześniem znacznie przekraczają 30 stopni.

Powierzchnia wyspy jest bardzo różnorodna. Część środkowa i południowa to krajobraz wyżynny; występujące rozległe niziny przecinają górskie pasma, a najwyższe wzniesienie stanowi wulkan – słynna Etna. Południowa część wyspy może pochwalić się pięknymi, szerokimi i piaszczystymi plażami, idealnymi na spokojny wypoczynek.

Historia regionu to ogromna księga zapisanych po brzegi kart. Pierwotnie zamieszkana była przez plemiona Sykanów i Sykulów. W drugiej połowie XI wieku Normanowie utworzyli Królestwo Sycylii. Na terenie wyspy pozostały liczne świadectwa/ślady ich kultury.

Region składa się z dziewięciu prowincji: Palermo (stolica regionu), Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna.

Stolicą Sycylii jest Palermo, które uchodzi też za główną siedzibę słynnej sycylijskiej mafii zwanej cosa nostrą. W głównych dzielnicach Palermo, które są przepełnione turystami, jest jednak całkowicie bezpiecznie.

Na całej wyspie czuć klimat znany z trylogii Ojciec Chrzestny a zawsze obecny zapach drzewa cytrynowego, sycylijskich pistacji i czekolady nieodmiennie będzie mi się kojarzył z wizytą na tej wyspie.

Główne atrakcje, które należy zobaczyć w trakcie wizyty na Sycylii to:

– wulkan Etna majestatycznie wznoszący się ponad Katanią

– katedra w Monreale

– miasto Palermo i jego zabytki

– Syrakuzy

– Taormina

– wąwóz Alcantara

– Nekropolia Pantalica

Prawdziwy Sycylijczyk na pytanie, jakie przyjemności ceni sobie w życiu najbardziej , odpowie z pewnością: dobre towarzystwo, czas spędzony w gronie rodzinnym, słoneczny dzień na nadmorskiej plaży i bogato zastawiony stół. I do tego espresso – wypijane o każdej porze dnia i nocy.

Kuchnia sycylijska pełna jest niespodzianek. Kulinarna podróż po Sycylii jest więc zawsze podróżą w czasie, do kultur minionych epok. Dzisiejsza kuchnia sycylijska jest kolorowa, słodka, pożywna, pachnąca, egzotyczna – czyli taka, jak sama wyspa.

Specjalista ds. turystyki