Sporady Północne na wyciągnięcie ręki

Facebookgoogle_plusmail

Jednym z licznych archipelagów Grecji są położone ma Morzu Egejskim Sporady.

Dzielą się one na Sporady Południowe, które w większości wchodzą w skład Dodekanezu, którego najbardziej znaną wyspą Rodos oraz mniej znane i jeszcze nie zurbanizowane – Sporady Północne.

W skład Północnych Sporad wchodzi kilkaset malutkich wysepek. Tylko 9 z nich jest zamieszkanych. Cztery największe to Skiathos, Skopelos, Alonissos i Skiros. Sporady Północne to prawdziwie rajskie zakątki, nie naznaczone jeszcze masową turystyką. Warto je odwiedzić, zanim zacznie się wzmożony ruch turystyczny. To, co je wyróżnia spośród innych wysp greckich to dzika, bujna roślinność i soczyste lasy sosnowe pokrywające sporą część wysp.

W tym sezonie letnim możecie odwiedzić już dwie z tych wysp – dzięki kontraktom hotelowym i połączeniu czarterowemu.

SKIATHOS

Malutka wysepka Skiathos obfituje w lasy sosnowe, pełno tu ruin archeologicznych i, co najważniejsze, wspaniałych plaż. Skiathos liczy zaledwie 48 km2 powierzchni. Na tak niewielkiej przestrzeni dominuje zieleń lasów piniowych i mnogość plaż – na wyspie jest ich ponad 60 !

Posiadając tak dużą liczbę plaż na Skiathos nawet najbardziej wymagający plażowicz znajdzie odpowiedni zakątek dla siebie. W większości piaszczyste plaże są w sporej części dostępne bezpośrednio z lądu ale wyspa zapewnia też ustronne odcięte zatoczki, w których można w spokoju rozkoszować się wypoczynkiem a dostać można się tam jedynie za pomocą taksówki wodnej. Poczuj się swobodnie na plaży nudystów Banana Beach lub poopalaj się w bardziej konwencjonalny sposób na Koukounaries — plaży usianej gwarnymi kawiarniami.

Również miłośnicy sportów wodnych znajdą na wyspie doskonale wyposażoną bazę do uprawiania żeglarstwa oraz windsurfingu a niezwykłe widoki plaży Lalaria oraz położonych niedaleko dwóch jaskiń dopełniają uroku tej niezwykłej wysepki.

Zwiedzaj okolicę, żeglując wynajętym katamaranem, urządzaj piesze wędrówki do efektownych średniowiecznych ruin miasta Kastro lub wycisz się w jednym z wielu klasztorów na wyspie Skiathos.

SKOPELOS

Skopelos to najbardziej zielona wyspa na Morzu Egejskim. Jest drugą wyspą w łańcuchu Sporad Północnych i leży pomiędzy Skiathos a Alonissos.

Chociaż rzadziej odwiedzana niż inne miejsca w tej części Europy, to niewątpliwie warta, by ją poznać, z uwagi na wielowiekową historię i zabytki, a także ze względu na piękno natury spopularyzowane filmem Mamma Mia!

Wyspa jest górzysta i składa się z dwóch masywów o nierównej wysokości. Liczne jary i wąwozy zamieniają się w małe potoki podczas pory deszczowej. Większą część wyspy pokrywają lasy sosnowe i drzewa oliwne.

Plaże Skopelos są raczej kameralne, ale za to bardzo malownicze i bardzo romantyczne. Jedna z nich, Velanio, przeznaczona jest dla naturystów, pozostałe są zagospodarowane jedynie częściowo, co jeszcze bardziej dodaje im uroku.

Poznaj smak prawdziwej Grecji – zapraszamy do naszego biura po rezerwację pakietu wakacyjnego na jednej z wysp archipelagu Sporad Północnych.

Specjalista ds. turystyki