Słoneczny Brzeg – morska stolica Bułgarii

Facebookgoogle_plusmail

W poprzednim wpisie przedstawiłem przedstawiłem Państwu kurort nadmorski – Złote Piaski. Dziś niejako idąc za ciosem, zapraszam do kolejnego bułgarskiego regionu jakim jest gorący i i mocno energetyczny Słoneczny Brzeg.
Zapraszam!

Słoneczny Brzeg jest największym i najbardziej popularnym bułgarskim kurortem na wybrzeżu Morza Czarnego, znajduje się około 35 na północ od Burgas i niemal 100 km na południe od Warny. Wspaniałe piaszczyste plaże, malownicze zatoki, bogate życie nocne i niemal nieprzerwanie piękna pogoda od czerwca do września sprawiają, że rokrocznie Słoneczny Brzeg staje się turystyczną stolicą Bułgarii. Najpopularniejszymi kurortami w tym regionie są: Słoneczny Brzeg, Nesebyr, Sozopol, Św. Włas, Obzor czy też Primorsko.

Miasto Słoneczny Brzeg położone jest nad malowniczą zatoką, która od strony północnej osłonięta jest pasmem gór. Miejscowość słynie z szerokich, piaszczystych, skąpanych w słońcu i bardzo czystych plaż oraz błękitu ciepłego morza i wieczornych rozrywek. Bardzo dobrze rozwinięta jest tu baza hotelowa i gastronomiczna. Miasto pełne jest komfortowych hoteli o wysokim standardzie, zapewniają one nie tylko wygodne pokoje i wyśmienite jedzenie ale również dzięki pełnym energii  animatorom wspaniałą rozrywkę. Pośród uroczych uliczek i kolorowych ogrodów znajdują się klimatyczne restauracje i kawiarnie na świeżym powietrzu. Amatorzy nocnego życia i zabawy do białego rana znajdą tu liczne puby, dyskoteki, kluby nocne oraz kasyna, stąd miasto znane jest również jako Las Vegas Europy Wschodniej. Miłośnicy wodnego szaleństwa mają świetne możliwości uprawiania windsurfingu, nurkowania czy też zabawy w bogato wyposażonym aquaparku Action. Słoneczny Brzeg jest świetnie skomunikowany z sąsiednimi miejscowościami takimi jak Św. Włas, Nesebyr czy Burgas.

Innym kurortem w regionie, cieszącym się dużą popularnością jest Nesebyr. To jedno z najstarszych miast w Europie, pierwsze ślady osadnictwa datowane są na ok VI w. p.n.e. Urokliwe miasto położone jest na skalistym półwyspie w sąsiedztwie nadmorskich kurortów takich jak Słoneczny Brzeg, Burgas oraz Pomorie. Dzisiejszy Nesebyr to połączenie starożytnych pomników kultury z nowoczesną bazą turystyczną. W nowej części dominują liczne hotele, pensjonaty, restauracje i kawiarnie, z których roztacza się rewelacyjny widok na starożytną część miasta. Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele zabytkowych cerkwi z okresu bizantyjskiego, a wąskie, kręte uliczki stwarzają niesamowitą atmosferę podczas romantycznych spacerów po starej części miasta.

Kolejnym miejscem, które warto wybrać na spędzenie wakacji jest położony ok. 30 km od Burgas – Sozopol. To niezwykle romantyczne miasteczko oferuje kameralne piaszczyste plaże, przytulne kawiarnie, oraz dyskoteki i restauracje. Plaże są tu świetnie zagospodarowane, nie ma tu jednak tak dużego tłoku jak w innych kurortach, dlatego bez problemu można skorzystać z dostępnych sprzętów plażowych. Błękit morza zachęca do kąpieli, a w okolicznych zatoczkach znajdują się świetne miejsca do nurkowania, w czym mogą pomóc instruktorzy tutejszej szkoły nurków. Sozopol określany jest mianem kulturalnej stolicy bułgarskiego wybrzeża. Każdego lata odbywa się tu wiele koncertów, przedstawień i wystaw, jednym z najciekawszych wydarzeń jest słynny festiwal kulturalny Apollonia, nazwany tak na cześć zabytkowej dzielnicy miasta.

Region Słonecznego Brzegu to także kapitalna baza wypadowa do tureckiej metropolii – Istambułu, słynącego z takich zabytków jak Błękitny Meczet czy Hagia Sofia. Licznie organizowane wycieczki do tego miasta skuszą na pewno aktywnych turystów, którzy chcą posmakować nieco azjatyckiej kultury.