kos, czyli pomysł na wypoczynek na wyspie Hipokratesa

Facebookgoogle_plusmail

Wyspa Kos stanowi część archipelagu Dodekanezu i jest położona we wschodniej części morza Egejskiego, nieopodal wybrzeża Turcji. Mierzy 45 km długości i 10 km szerokości. Kilka niewielkich miasteczek zamieszkuje ok. 20 tysięcy mieszkańców. Kos związany jest z postacią Hipokratesa, który żył na wyspie około V wieku p.n.e.

Sezon turystyczny, podobnie jak w przypadku Krety, rozpoczyna się w maju i trwa aż do połowy października. Główne miasta wyspy to stołeczny Kos i Mastichari. Turyści często zwiedzają również Marmara, Tigaki, Kardamena, Lambi i Psalidi

Charakterystyczne dla wyspy Kos są długie i piaszczyste plaże, które ciągną wzdłuż całego wybrzeża. Wśród nich należy wyróżnić te najpiękniejsze – Lambi Beach nieopodal miasta Kos oraz Kardamena położona w wiosce rybackiej o tej samej nazwie.

Dzięki wiejącemu w okresie letnim wiatrowi Meltemi, wyspa Kos stała się również doskonałym miejscem do uprawiania windsurfingu, parasailingu i innych sportów wodnych.

Będąc na wyspie warto również odwiedzić starożytną świątynię Asklepiejon, a także wybrać się do Bros Therma – miejscowości, w której znajdują się gorące źródła łączące się z wodą morską, ogrzewając je do przyjemnej temperatury.

Największym miastem wyspy jest Kos, warty zobaczenia jest tu główny port, a także XIV-wieczna twierdza wzniesiona przez Joannitów. Jedną z atrakcji miasta jest również drzewo Hipokratesa. Znajduje się tu duża i zróżnicowana baza hotelowa, wiele restauracji oraz dyskotek.