Bilety lotnicze – tanio, taniej, najtaniej…

Facebookgoogle_plusmail

W czasach gdy świat stoi przed nami otworem i w zasadzie w każdy zakątek świata jesteśmy w stanie już dotrzeć, podróże samolotem stały się popularnym środkiem transportu.

Niestety podróż samolotem mimo, że komfortowa i stosunkowo najszybsza – jest również najdroższa jeśli nie znamy zasad, którymi rządzi się „biznes” lotniczy.

Aby zrozumieć od czego zależą ceny biletów lotniczych musimy rozróżnić trzy typy: bilety na połączenia rejsowe liniami typu Lufthansa, LOT itp, bilety tanich linii lotniczych oraz bilety czarterowe.

W zależności od typu połączenia obowiązują różne zasady kupowania „w najniższej cenie”.

Wiadomo, że „wysoki sezon” będzie miał z założenia wyższe ceny wyjściowe niż „niski sezon”. Do tych droższych okresów zaliczamy: wakacje, święta, długie weekendy. Pamiętajmy również, że podróżując na drugą półkulę termin „wysokiego sezonu” z uwagi na atrakcyjność pogodową danego kierunku może się różnić od europejskiego.

Poniżej kilka istotnych wskazówek jak nie przepłacać podróżując samolotami:

– jeśli wybieramy podróż liniami rejsowymi – żelazna zasada brzmi – IM WCZEŚNIEJ KUPUJEMY TYM LEPIEJ. Linie rejsowe wrzucają do systemu z wyprzedzeniem blisko rocznym, połączenia i ceny.

Klasa ekonomiczna w samolocie podzielona jest na klasy rezerwacyjne, które nie różnią się od siebie niczym oprócz ceną. Logicznym jest, że w pierwszej kolejności sprzedają się miejsca w najniższych cenach. Im wcześniej zaplanujemy podróż tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się „złapać” dobrą cenę.

Czasem linie lotnicze organizują akcje promocyjne – dotyczą one jednak terminów po za wysokim sezonem i kierunków mało popularnych.

– jeśli wybieramy podróż tanimi liniami lotniczymi – tutaj również żelazna zasada brzmi – IM WCZEŚNIEJ KUPUJEMY TYM LEPIEJ. Pierwsze miejsca linia lotnicza wrzuca do systemu w najniższej cenie, żeby zachęcić pasażerów do kupowania. Niestety to mała transza, która bardzo szybko się kończy i kolejne już są droższe. Tani przewoźnicy w trakcie sprzedaży balansują ceną, bazując na ilościach sprzedanych już miejsc, zainteresowaniu połączeniem i datą, które jest wyliczana na podstawie ilości wejść na stronę przewoźnika itp. Może się zdarzyć, że bilet kupiony na tą samą datę listopadową w czerwcu będzie droższy niż kupiony we wrześniu, ponieważ przewoźnik we wrześniu uzna, że zainteresowanie jest małe i żeby zachęcić do kupna, obniży ceną. Tuż przed datą wylotu może pojawić się oferta LAST MINUTE ale tylko na kierunkach mało popularnych i najczęściej po za sezonem.

– jeśli wybieramy podroż liniami czarterowymi – żelazna zasada podróżowania lotami czarterowymi brzmi – CZEKAJ NA LAST MINUTE jeśli chcesz mieć jak najtaniej. Oczywiście czekanie do ostatniej chwili z zakupem biletów czarterowych wiąże się z ryzykiem, że na nasz upatrzony termin nie uda nam się złapać miejsc bo zwyczajnie się wyprzedadzą. Organizatorzy turystyczni zakładają w pierwszej kolejności, że miejsca w samolocie czarterowanym sprzedadzą się w pakiecie i na taką sprzedaż ustawiają swój target. Jednak na ok. 2 tygodni przed wylotem pojawiają się u większości touroperatorów możliwości zakupu samego przelotu i wówczas ceny za bilety są dużo niższe niż nawet w przedsprzedaży u tych organizatorów, którzy od początku startu sprzedaży danego sezonu zakładają, że będą bilet na czarter sprzedawać również nie pakietując go z hotelem i transferami. Jeśli więc nie trzyma nas termin, sprawdzamy dzień operacji na danym kierunku i polujemy na ofertę LAST MINUTE – może się okazać, że będziemy szczęśliwcami którym na Majorkę uda się polecieć w obie strony za niecałe 400pln. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zakwaterowania na miejscu ale to już historia na kolejny wpis.

 

W naszym biurze możecie Państwo zakupić wszystkie typy biletów, w każdy zakątek świata, w każdym terminie. Dla grup zorganizowanych mamy specjalne stawki i warunki grupowe. Współpracujemy również z dużymi firmami obsługując wyjazdy służbowe dla pracowników, podróżujących biznesowo po całym globie. Nasze doświadczenie gwarantuje pasażerom którzy wybrali nasze biuro, że otrzymają najlepszą możliwą cenę i najwygodniejsze z możliwych połączenie lotnicze do miejsca, które jest punktem docelowym ich podróży. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Specjalista ds. turystyki